נתניה נבחרה להשתתף במאיץ במיזם לגיבוש תכניות פעולה להיערכות לשינוי אקלים ואנרגיה ירוקה. שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ: "מדובר במהלך היסטורי שבו מרחיבה עיריית נתניה את האחריות, הסמכות והזכות להתמודד עם שינויי האקלים על ידי התייעלות אנרגטית". 

השר שטייניץ

ראש העיר והשר יובל שטייניץ 

משרד האנרגיה הודיע השבוע לעיריית נתניה שהיא אחת מתוך 12 רשויות מקומיות ואשכולות שנבחרו ב"קול קורא" לגיבוש תכניות פעולה להיערכות לשינויי אקלים ואנרגיה מקיימת בשלטון המקומי. הייעוץ שתקבל העירייה במסגרת המאיץ יסייע לה להמשיך בפעילותה בתחום האנרגיה וייצור אנרגיה נקייה, לנקוט בצעדי ייעול ולהסתגל באופן מירבי לאקלים המתחמם והמקצין, תוך פיתוח חוסן אקלימי והגדלת השגשוג המקומי. ל"קול הקורא" ניגשו 30 רשויות מקומיות.

הסיוע שתקבל נתניה יינתן על ידי יועצים ומומחים בתחום, ותוך שימוש בכלים ייעודיים שמגובשים לצורך התהליך.

ראשית, תבצע העירייה עדכון למיפוי של שינויי האקלים ופליטות החממה בשטח הרשות, וכמענה לכך יגובשו תכניות פעולה שיסייעו לה להיערך לשינויי האקלים, תוך הפחתת הפליטות בשאיפה להגיע ל-30% ייצור אנרגיה מתחדשת עד 2030, בהתאם לחזון משרד האנרגיה והחזון העירוני.

נתניה תעשה זאת, בין היתר, באמצעות התקנת פאנלים סולאריים על מבני ציבור נוספים ומשקי בית פרטיים, התייעלות באנרגיה בתשתיות העירוניות, הצללת רחובות, סלילת שבילי אופניים, הקמת עמדות טעינה לכלי רכב חשמלי, נטיעת עצים ברחבי הרשות ועוד.
התכניות שיגובשו למשך תקופה של שנה, יסייעו לנתניה להתמודד עם אירועי קיצון הנובעים ממשבר האקלים ויפחיתו משמעותית את העלויות הנדרשות בהתמודדות עם האירוע בזמן אמת. בנוסף, התוכניות יביאו לשיפור משמעותי באיכות החיים של התושבים ולהגדלת ההכנסות של הרשויות המשתתפות.

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ: "מדובר במהלך היסטורי שבו מרחיבה עיריית נתניה את האחריות, הסמכות והזכות להתמודד עם שינויי האקלים על ידי התייעלות אנרגטית, מה שאומר: הגברת ייצור חשמל מאנרגיית השמש, הקטנת פליטות מזהמים, פריסת נקודות טעינה לרכבים חשמליים ומהלכים נוספים.
שוחחתי עם ראש העיר מרים פיירברג-איכר והודעתי לה כי משרד האנרגיה בראשותי יעניק לנתניה בשנה הקרובה מעטפת נרחבת של תכנון וייעוץ מקצועי, והחל מהשנה הבאה גם סיוע תקציבי לקידום מהלכים מסוג זה.
הקצאת המשאבים לטובת האצת והעצמת רשויות מקומיות נעשית על בסיס תחרותי ואין לי ספק שכאחת מהזוכות בתחרות תוכל נתניה לבצע קפיצת דרך משמעותית בתחומים חשובים אלו, ולהיעזר בסיוע ממשרד האנרגיה בצורה שתתרום לאיכות החיים, לרווחת התושבים ולהשגת האתגרים הארציים במשק האנרגיה, כמו למשל 30% ייצור חשמל מאנרגיית השמש".
ראש העיר, מרים פיירברג- איכר: "נתניה הינה העיר הראשונה מבין הרשויות במדינה שהכריזה בשנת 2007 במועצת העיר על אימוץ סדר יום לקיימות עירונית על כל סעיפי אג'נדה 21 וכך חרטה על דגלה את מדיניות עיר ירוקה, מבטיחה ומקיימת. הרשות שותפה לאמנת פורום ה-15 לצמצום בפליטות גזי חממה לאוויר וחתומה על תכנית ברית ערים לאיכות חיים וסביבה של מרכז שלטון מקומי וכן הטמיעה נהלים ומדיניות עירונית רוחבית להטמעת עקרונות סביבה וקיימות בתכניות העבודה העירוניות.
"בנוסף העירייה מחזיקה בתקן לניהול אנרגיה איזו 50001 במסגרתו קם צוות אנרגיה עירוני המלווה ומיישם תכנית פעולה כלל עירונית בתחום התייעלות אנרגטית וניהול אנרגיה, תוך מעקב אחר החיסכון במוקדים נבחרים והגדרת יעדים מדידים. העירייה מיישמת הלכה למעשה מגוון פרויקטים בתחום האנרגיה והיערכות לשינויי אקלים, בין היתר הקמת פאנלים על גגות מבנים, קידום בניה יעילה אנרגטית, התייעלות צריכת החשמל של נכסי העירייה, הטמעת ערכי הקיימות בחינוך העירוני ועוד."