יוני רועה: מכבי נתניה שלי צילום: דורון עדות

מאז שאני מכיר את עצמי אני גם מכיר את מכבי נתניה! קבוצת כדורגל שמגרשה הביתי היה ממש קרוב לבית הוריי ברחוב בורוכוב. 

״הקופסא״ כשהייתי ילד שמעתי בבית כל הזמן סיפורי אגדות על קבוצת הכדורגל שלנו! שפיגלר, גזל, עמירה, חג׳ג, קליינמן, שרגא בר. מכנס, לם, לביא, חלפון, חיים בר, שירזי, פיזנתי, גריאני ועוד שמות שהפכו להיות חלק משיחת היום בבית, בשכונה ובעיר כולה.

גאווה מקומית שהתחילה עם שחקנים ששיחקו בשביל הסמל ומהנשמה! לא היו אז כאלה משכורות. לא היו אז כמעט שחקנים שבאו מבחוץ כאלה שלא צמחו בבית. לא היה אז את כל הפאר וההדר שסובב היום את הכדורגל הישראלי! הייתה אז גאוות יחידה שבשבילה היינו הולכים עם מכבי לכל מקום ובכל מחיר! אני זוכר את עצמי כילד באימון של הבוגרים עומד מאחורי השער ומביא את הכדורים ששפיגלר היה בועט לשוער בחושך אחרי שהאימון שלו היה נגמר.

יסודות טובים הם הבסיס

הייתה לי הזכות לראות כאוהד את העונה שבה לקחנו את כל התארים האפשריים בליגה! ״נתניה ועוד .... זוכרים? זו היתה תקופה שבה מאמן מכבי ת״א דאז דוביד שוויצר בשידור חי בשירים ושערים תוכנית הכדורגל המיתולוגית ברשת ב׳ מוכן להפסיד 2:0 בלי לשחק. (הם חטפו שישיה באותו משחק) קבוצות פחדו להגיע לנתניה. זו הייתה קבוצה ביתית שעלתה מהנוער עם כל ההרכב כמעט וגם עם המאמן שלהם שמוליק פרלמן ז״ל. הניהול היה של תושבי העיר שניהלו את הקבוצה מהלב ולא מאינטרס להתפרסם. לנד, פריזנר ועוד .. מאז לצערי מכבי נתניה שלנו עוברת דרך חתחטים. דרך שבה משנה לשנה היא הופכת ליותר קשה עד כדי כך שבימים אלה עתידה מוטל בספק! איך זה שקבוצה עם כזאת היסטוריה , עם כזה מגרש , ועם כזה קהל גדול לפני מצב של פירוק? אני אגיד לכם ! יש לי הרגשה שהחזון של הקבוצה נעלם עם הזמן ולאט לאט נתניה הפכה להיות קבוצה של זרים שמשחקים ומנהלים את הקבוצה רק בשביל החשבונית! זאת הטעות הגדולה! נתניה הגדולה של פעם הצמיחה המון שחקנים מבית שהפכו לאגדה ויש כאלה שעוד משחקים בקבוצות אחרות! רכש ועוד רכש ועוד רכש בסוף גם צריך לשלם. כואב לי כמו לעוד רבים בעיר ומחוצה לה על מה שעוברת הקבוצה! אני בטוח שנתניה נשארה מקום שמגדל שחקנים מצוינים! רק צריך להחליט שחוזרים להשקיע בדור הצעירים שגדל בקבוצה. גם אם צריך לרדת שנה שנתיים ליגה זה לא נורא! יסודות טובים הם הבסיס של כל בנין מכובד ורציני. לא הכול זה כסף! הרוח יותר חזקה מכל סכום שהוא.

מפעל ייצור של כוכבים

בכל מקרה אני מעדיף לאהוב ולעודד קבוצה עם שחקנים מהבית ולא כאלה ששחקו נגדי רק בעונה הקודמת. עם כל הכבוד לכל העולם אנחנו עדיין בישראל ולכן צריך להתנהל בהתאם. אלא אם יגיע איזה אוליגרך ויסכים להשקיע מאות מיליונים! כרגע זה לא ריאלי, לכן צריך לשנס מותניים ולחשוב בהיגיון. אני עדיין מקווה בכל לב שימצא הפתרון ואז סוף סוף יערך בדק בית אמיתי ונתניה תחזור להיות מה שהיא הייתה! מפעל ייצור של כוכבים ולא משרד תיווך של סוכנים בעלי אינטרסים של כסף! מה שבא מהבית בא עם נשמה! מה שבא מבחוץ הוא בדרך כלל זר ואורח לרגע.

כתבות נוספות של יוני רועה:

נתניה, אז והיום מאת יוני רועה

יוני רועה: מכבי נתניה שלייוני רועה: מכבי נתניה שלי