ג'אם במה פתוחה באיניגו מונטויה מוש בן ארי בערב ג'אם סשן בקפה

היכן תושבי נתניה, השרון והעמק יכולים לשיר ולנגן בערב שכולו מוזיקה?

הקאמבק של הג'אם סאשן, מג'ימג'ומים בבית הקפה בבית חירות אל סצנת הג'אם במה פתוחה באיניגו מונטויה.

(מוש בן ארי וניר גדסי ב- dvd run)

איך הכל התחיל?

מקור הרעיון לערב ג'אם סשן באזורנו נולד בבית הקפה, ה- dvd run במושב בית חירות. הבעלים דאז, האחים עידן וערן טל, רצו להביא טון אחר לעמק שהביא לגיבוש הרעיון של ערבי ג'אם סאשן לפני כ-7 שנים.

למי שלא יודע ג'אם סשן הוא מפגש בין נגנים חובבים, מתחילים המנגנים יחד להנאתם, ללא הכנה מראש. או בהגדרה המקורית: "קטע אלתור חופשי וקצר המבוצע על ידי כל ההרכב".

עם הזמן ערבי הג'אם תפסו תאוצה, מעשרות בודדות של אנשים, התחילו להגיע מאות אנשים מהסביבה. אנשים חיכו לערב הג'אם במשך כל השבוע ומידי פעם נהגו להגיע זמרים ונגנים מהשורה הראושנה.

לפני שנה וחצי נאלצו לסגור את בית הקפה ויחד איתו תקופת הג'אם נכנסה לקומה.

הסשן של ניר

למי שלא מכיר ניר גדסי הוא האיש העומד מאחורי ערבי הבמה הפתוחה באזורנו. ניר הוא מפיק מוזיקלי, מלחין מוזיקה ומעצב פסקול לסרטים וטלוויזיה. בוגר בית הספר רימון במגמת הלחנה לקולנוע וטלוויזיה. בשירותו הצבאי היה זמר ושחקן בלהקה צבאית, במסגרתה שר את חורף 73.

ניר גדסי אחד הלקוחות הקבועים דאז, של בית הקפה dvd run, שנדלק על הג'אם והשתתף באופן קבוע בכל ערב ובשלב מסויים אף לקח את הערב תחת שרביטו. לאחר זמן מה, נכנס לקפה די וי די שותף נוסף, טל פורטה, שלקח את הערב ביחד עם ניר וההרכב והכניס לו אופי ונשמה שהרימו את הג'אם וחשפו אותו לקהלים חדשים ומגוונים.

רכילות בנתניה - ג'אם במה פתוחה באיניגו מונטויה

(צילום: Eden Nagar)

להציל את הג'אם

לאחר שבית הקפה נסגר ויחד איתו הופסקו ערבי הג'אם, גדסי חיפש פתרון ומצא אותו אצל זיו רבינוביץ, חבר ותיק ואחד מהבעלים של האיניגו מונטויה, שהציע לעשות ניסיון ולהרים ערב ג'אם בבמת האיניגו.

ניר מספר "היו חששות רבים לאבד את הקסם של ערב מיוחד ואינטימי עם קהל קבוע ולעבור למקום גדול עם במה גדולה, סאונד ותאורה. זיו האמין שערב כזה יכול להיות מאוד מיוחד ויכול להביא איתו קהל איכותי מהעמק והסביבה. לאחר התלבטויות והתייעצות עם הנגנים החלטנו ללכת על זה. אין ספק שבהתחלה היו חבלי לידה אך היום אני יכול להעיד שהערב קיבל אופי מיוחד ומביא איתו גם את הקהל הקבוע שהולך איתנו לאורך השנים וגם קהל חדש ואיכותי שנכנס למשפחה הזו".

רכילות בנתניה - ג'אם במה פתוחה באיניגו מונטויה

(צילום: Eden Nagar)

"נעשה שינוי גדול באופי של הערב. הערב הפך להרבה יותר מסודר ומאורגן מבחינה מוזיקלית, הרכב הנגנים לא משתנה והזמרים שעולים נעטפים בליווי מוסיקלי מקצועי ואיכותי שתוכנן מראש. למעשה הערב הופך להיות יותר 'הופעתי' אך חד משמעית לא ערב קריוקי! הזמרים שעולים לבמה זוכים לחיבוק גדול מהקהל המפרגן לאורך כל הדרך".

ג'אם במה פתוחה באיניגו

הערב רץ במשך שנה, כל שבוע שני בימי שני בבמת האיניגו, עליה מופיעים אומנים ולהקות רבות כמו פורטיס, ברי סחרוף, כנסיית השכל, מוניקה סקס ועוד..

מדובר בערב מוזיקלי שהוא שונה משאר הערבים באיניגו, לכן דאגו הבעלים להקצות לערב זה, צוות מיוחד אשר דואג לאיכות הערב ולהשאיר חותם על הקהל שמחכה בקוצר רוח לערב הבא.

סגנון הערב משתנה ומבוסס בעיקר על רוק ישראלי לועזי ואלטרנטיבי וכל מה שעושה שמח. הקהל שמגיע מאופיין כגרעין קבוע שמתרחב מערב לערב.

ניר דואג לשמור על סטנדרט איכותי של הערב. "הגענו למצב שאני מקבל טלפונים מזמרים שרוצים לבוא לשיר מכל הארץ. התיאום מראש מאוד חשוב. זמר או זמרת שרוצים לשיר מדברים איתי מראש ואנחנו מחליטים על שירים וסולמות מתאימים, כמובן שלא כל אחד יכול לשיר בערב כזה כי אני מנסה לשמור על רמה טובה של ביצועים, את הבירור הראשוני אני עושה מול הזמר או הזמרת ומנסה להבין אם יש לו נסיון ולפעמים אני אפילו נפגש עם הזמרים לפני הערב כדי 'לסגור פינות'. חשוב לנו שהקהל ייהנה ולפעמים אנחנו ספונטנים ומעלים גם אנשים בלי לתאם מראש".

המטרה היא לעשות ערב מוזיקלי. לשמור על רמת ביצוע טובה של הזמרים ויחד עם זאת לתת הזדמנות לאנשים שיש להם פחות ניסיון.

"אנחנו מאוד פתוחים לרעיונות, מידי פעם יש שבירות עם כל מיני גימיקים שאני יודע שהקהל יזרום איתו. למשל ביט בוקס או כלי נגינה מיוחדים. הקהל מחכה לערב הזה גם מבחינת הציפייה לזמרים שעולים לשיר וגם ל'הפתעות' שקורות על הבמה, מידי פעם אנחנו זוכים לביקור של זמרים או נגנים מוכרים שמגיעים אחרי הופעה או סתם באים לבלות במקום ועולים לשיר או לנגן, לדוגמא: אמיר דדון, קובי אפללו, מוש בן ארי, שגיב כהן שביקרו אותנו לאחרונה".

רכילות בנתניה - ג'אם במה פתוחה באיניגו מונטויה

(צילום: Eden Nagar

ניר הוא הכתובת למי שרוצה לבוא ולשיר. ב-15.6.15 יחגגו שנה לג'אם באיניגו ויהיה שמח.

"כל מי שמוזיקאי ואוהב מוזיקה יכול למצוא בערב הזה קסם וכאורח או כמבצע קבוע בערב הזה. מידי שבוע אנחנו עושים ישיבת צוות ולומדים לקחים לקראת הערב הבא. לי אישית חשוב להודות לנגנים שהם שותפים מלאים להצלחתו של הערב הזה וכל אחד מהם הוא מנוע בפני עצמו; נעם אדירי, סער אייזנברג, אבישי ורמוט ואסף פורמן".