האם נתניה תתעורר בשבת?

יש הטוענים שבשנים האחרונות ניתן לזהות כי העיר נתניה מקבלת צביון של עיר דתית, דבר המשפיע על בתי עסק רבים שסגורים בעיר בימי שבת

אמנם מרבית העסקים בנתניה סגורים בימי שבת במרכז העיר, דבר היוצר תסכול בקרב הציבור החילוני. כשבודקים את הסיבות מגלים בלא מעט מקרים, כי גם בעל העסק רוצה לנוח.

פקודת העיריות קובעת את סמכותה של העירייה להסדיר פתיחה וסגירה של עסקים בימי מנוחה. בהתאם לפקודה חוקקו הרשויות המקומיות השונות חוקי עזר המסדירים את פתיחת העסקים בשבת בתחומי הרשות. מטבע הדברים, ברשויות שונות ההסדרים המשפטיים הם שונים, אך בדרך כלל מותרת פתיחה של מקומות בילוי כגון; בתי קולנוע, מסעדות, מגרשי ספורט וכדומה, ואסורה פתיחת עסקים אחרים כגון חנויות או מפעלים.

{module הצביעו לסקר נתניה נט}

חוק עזר עירוני

חוק עזר לנתניה לגבי פתיחת עסקים וסגירתם מתיר לעיריה לקבוע אזורים מסוימים בהם תותר פתיחה של מקומות בילוי אך בפועל המצב הקיים הוא שמעט מאוד עסקים פתוחים בשבת ויש אכיפה בנושא. העובר על החוק דינו קנס. רוב האכיפה היא כלפי בעלי דוכנים ובעלי רשתות באזור השוק העירוני שלא סגרו עסקיהם אחרי כניסת השבת. נרשם כי מלבד רישום דוחות מסוג ברירית קנס או ברירת משפט לא הוטלו סנקציות נוספות.

יוזמה לפתיחת עסקים בשבת

בשל התסכול שחשים תושבים רבים, החלה יוזמה של ועד מרכז העיר, ושל תושבים אכפתיים בעיר נתניה, כמו אביב גונן לגרום לכך שתושבי נתניה ימלאו את בתי העסק שכן פתוחים בעיר בימי שבת. אנו מצפים שבעקבות כך גם בתי עסק שאינם פתוחים בימי שבת יפתחו. כך עם הזמן תהיה התעוררות בתחום תרבות הפנאי בעיר בשבתות.

חדשות נדל"ן - האם נתניה תתעורר בשבת?

מאיר ברדוגו פעיל חברתי בועד מרכז העיר פועל לקידום פתיחת עסקים בנתניה בשבת. לטענתו: "תושבי נתניה רבים מתגעגעים לימי הפריחה של העיר נתניה בשנות השבעים והשמונים, כאשר נתניה הייתה מרכז בילוי ופנאי לתושבי נתניה ולתושבי אזור המרכז בכלל. נתניה הייתה אחד מיעדי התיירות הנחשקים באזור המרכז. כיום לצערנו למרות בתי המלון החדשים לתיירים, אין באמת מה לעשות בעיר בסופי שבוע, אין מענה לצעירים או למבוגרים וחבל".

עוד במסגרת פעולותיו, ברדוגו פנה למנכ"ל קניון עיר ימים, בני חליף, בבקשה לפתוח את הקניון בימי שבת בטענה שכרגע הקניון היחידי שפתוח באזור המרכז הינו קניון שבעת הכוכבים בהרצליה וחבל שתושבי נתניה יבזבזו את כספם מחוץ לעיר נתניה. לפנייתו זו הוא נענה בתשובה שלילית.

ע"פ בני חליף: "קניון עיר ימים אינו פועל בשבת ממניעים שונים ולא בהכרח ממניעים הקשורים לדת. מדיניות הקניון שלא לפעול בשבת נובעת ממדיניות בעלי הקניון, וכן משיקולים כלכליים של הוצאות תפעול גבוהות בשבת לעומת ימי חול והחזקת צוות תפעולי כפול (יהודי ושאינו יהודי) לתפעול החנויות".

התנגדות לפתיחת עסקים בשבת

מצד שני אפשר לשמוע תגובות נגד פתיחת עסקים בשבת בעיר. ישראל, דתי המתגורר בעיר "כאדם דתי אשמח שהמצב יישאר כך ושתיאסר פתיחת עסקים נוספים בימי שבת.מדובר ביום מנוחה דתי וסוציאלי מה גם שניתן לרכז את הקניות במהלך ימי השבוע ואין צורך לפתוח עסקים נוספים בעיר".

תגובת עיריית נתניה

"הבחירה האם לפתוח בתי קפה ומסעדות בשבתות נתונה בידי הבעלים, כאשר העירייה פועלת בהתאם להוראות חוק העזר".