תמונה : עיריית נתניה ב-2019 צפויה עלייה משמעותית במחירי הדיור בנתניה תמונה : עיריית נתניה

בשנה הקרובה שכר הדירה צפוי להתייקר ב-4% ע"פ התאחדות בוני הארץ. לדברי יו"ר ארגון קבלני נתניה, רפי זנזורי "קבלני העיר נתניה מדווחים כי זוגות צעירים רבים מצטרפים לרוכשים בשוק החופשי לאחר שנואשו מתכנית מחיר למשתכן" 

ע"פ תחזית כלכלית של BDO שנערכה עבור התאחדות בוני הארץ, בשנת 2019 צפויה עלייה משמעותית במחירי הדיור. לפי התחזית שהוצגה על ידי אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, בכנס השנתי של ארגון שנערך באילת, שנת 2018 תסתיים ביציבות יחסית במחירי הדירות. עם זאת, שכר הדירה צפוי לעלות ב-4%.

בשנת 2019 מחירי הדירות צפויים לעלות בצורה חדה בין היתר בשל הדעיכה שצפויה במספר ההגרלות של מחיר למשתכן בשילוב המשך התייקרות הקרקעות הפרטיות. ע"פ הניתוח של בוני הארץ, בשנים האחרונות פועלים בשוק הדיור כוחות מנוגדים. כוחות התומכים בירידת מחירים הם הגרלות מחיר למשתכן, ירידה בהיקף רכישות המשקיעים, עלייה בהיצע הדירות כתוצאה מגידול בגמר הבנייה ועלייה צפויה בריבית בנק ישראל שתייקר את המשכנתאות.
מנגד פועלים כוחות שמעודדים עלייה במחירי הדירות. נכון לעכשיו באזורי ביקוש במרכז יש רק כמה אלפי יחידות דיור במכרזי מחיר למשתכן. בנוסף, בהתאחדות מעריכים כי במרוצת הזמן זוכי מחיר למשתכן יחזרו לשוק, משום שיתברר כי ערכה הכלכלי הריאלי של ההנחה במסגרת התוכנית נמוך בהרבה מהמוצהר.

לדברי יו"ר ארגון קבלני נתניה, רפי זנזורי, "אנחנו רואים שרוכשי הדירות מתחילים לצנן את התלהבותם ממחיר למשתכן. הזוגות הצעירים לא מוכנים להמתין עד אין קץ לדירה ובינתיים לשלם אלפי שקלים מידי חודש לשכר דירה שרק הולך ומתייקר. בנוסף, הם מבינים שזכייה במחיר למשתכן הוא לא זכייה בפיס וכולל הגבלות רבות החל מאיסור לעשות שינויי דיירים ועד האיסור למכור את הדירה במשך מספר שנים". זנזורי התייחס גם למצב בנתניה וציין "בנתניה לדוגמה, נכשל המכרז החדש של מחיר למשתכן בשכונת עין התכלת, כאשר פחות משליש מהדירות נמכרו ולשאר לא הוגשו הצעות. קבלני העיר מדווחים כי זוגות צעירים רבים מצטרפים לרוכשים בשוק החופשי לאחר שנואשו מתכנית מחיר למשתכן"

עוד עולה מהסקירה כי הביקוש הטבעי לדיור ממשיך להתקיים וגמר הבנייה עדיין נמוך מממוצע תוספת משקי הבית בשנים האחרונות. נוסף על כך בחודשים האחרונים תשומות הבנייה התייקרו בין היתר בשל עלייה במחירי הברזל שגורמים לעלייה במחירי הביצוע.