עיר ימים מספר עיסקאות הנדל"ן צנח ב – 9% בשנה עיר ימים | תמונה: עיריית נתניה

נתוני הלמ"ס מצביעים על שפל בהתחלות הבניה – ירידה לתחילת בנייה כפי שהיה בשנת 2012 

ניר שמול מנכ"ל חברת שניר המשווקת פרויקטים בתחום המגורים ובתחום המסחרי, מגיב לנתוני מגיב לנתוני הלמ"ס על שפל בהתחלות הבניה

תמונה: עיריית נתניה

העובדה שיש פחות עסקאות בשוק, לא יכולה לעמוד כנתון בפני עצמו אלא חייבת להיות מדווחת עם הנתון של היקפי התחלות הבנייה. "בימים האחרונים אנו עדים לגל נוסף של פרסומים אודות ירידה בכמות העסקאות בדירות למגורים במשק, לצד עדכון דרמטי חשוב וראשוני על ירידה בהיקף התחלות הבנייה" אומר שמול ומוסיף "לאנשי מקצוע בתחום ברור כי אנו עדים לפני גל נוסף של התייקרות במחירי הדירות, כאשר ההיצע יורד המחיר עולה, זהו כלל בסיסי בכלכלה . צריך להבין שיש שני תהליכים חברתיים המשפיעים היום דרמטית על הביקוש. עליית שיעור הגירושין, לצד הגדלה המשפחה היהודית ועלייה בשיעור הילודה בישראל. רבות מהמשפחות הצעירות בישראל, לא מסתפקות ב 2 ילדים כמו שהיה בעבר, אלא רוצים שלושה וארבעה ילדים .בנוסף, גל פיגועי הטרור בעולם מביא יותר ויותר יהודים לרכוש דירה בישראל.

אלו נתונים דמוגרפיים וחברתיים שאנו נוטים להתעלם מהם. בישראל חסרים נכון להיום כמאה אלף פועלים על פי ההערכות זהירות של קבלנים. ענף הביצוע בקריסה, ואנו שומעים מדי חודש על עוד חברת בנייה שמבקשת הקפאת הליכים לאור קושי בתזרים וברווחיות שלה. כשאין פועלים המחיר עולה.

חדשות נדל"ן - מספר עיסקאות הנדל"ן צנח ב – 9% בשנה

"תהליכים אלו, אינם סותרים את תוכנית מחיר למשתכן המיועדת למחוסרי הדיור בלבד. אלא הם תוצאה של תוכנית זו" טוען שמול  "חשוב להבין כי מרבית השחקנים בשוק הדיור הינם משפרי הדיור שנאלצים מחודש לחודש לשלם מחיר גבוה יותר, כי אין דירות, או על פי נתוני הלמס כמות התחלות הבנייה ירדה ב 4.6 אחוז כאשר כמות האוכלוסייה והביקוש לדירות עלתה".

אנו עדים בשוק למצב המזכיר את ערב תוכנית מע"מ 0 כשחלה ירידה בכמות העסקאות בשוק, וביום שנפלה הממשלה כל אלו שישבו על הגדר רצו לרכוש דירות והמחיר שוב עלה. מרבית הדירות בשוק שנמכרות היום הינם בתהליכי התחדשות עירונית פינוי בינוי או תמ"א 38 שלוקח זמן רב עד שתוכניות אלו מאושרות ויוצאות לשיווק. ברגע שהמדינה החליטה שכל המרכזים והקרקעות שלה מיועדות למחוסרי דיור וכל הזוכים במכרזים יהיו אלו שיציעו את המחיר הנמוך ביותר על הקרקע , היא גזרה גזירה על משפרי הדיור שיאלצו לקנות דירות במחירים יקרים יותר, ועל המשקיעים שיעברו לרכוש נדלן בחו"ל או ימתינו על הגדר עד להתבהרות המצב –כלומר יצירת ביקושים גדולים שמביאים להתייקרות במחיר .