נתניה העיר עם המספר הגבוה ביותר של מגדלי מגורים בישראל מגדלי מגורים בנתניה

בעבר, כאשר היינו חושבים על מגדלי מגורים בארץ, היינו חושבים, כמובן, על תל אביב. אך עם פרסום הנתונים החדשים של הלמ"ס, מתברר כי נתון זה השתנה

תל אביב באופן מפתיע ממוקמת במקום השלישי בלבד לאחר פתח תקווה ולאחר נתניה שתפסה את המקום הראשון.

כיום, העיר בישראל שיש בה הכי הרבה מגדלי מגורים היא נתניה. בדו"ח, שנערך בשיתוף מרכז הבנייה הישראלי ופורסם בכלכליסט , נכתב כי בנתניה יש 2350 דירות הממוקמות במגדלים בני 16 קומות או יותר. בתל אביב, לעומת זאת, עומד המספר על 2030 בלבד.

הדו"ח מפרט גם את הערים הבאות ברשימה. במקום השלישי נמצאת פתח תקווה, שבה יש 1427 דירות בבניינים גבוהים; אחריה רמת גן עם 1323 דירות, ולאחר מכן הוד השרון, בה יש 1053 דירות כאלה. יש לציין כי הנתונים מתייחסים למחצית הראשונה של שנת 2015, והם משקללים הן דירות מאוכלסות, והן פרוייקטים שנמצאים בשלבי בנייה שונים (בנייה פעילה).

הגבלי בנייה לגובה

הסיבה לכך נעוצה במידה רבה בהגבלה של הבנייה לגובה בתל אביב על ידי אונסק"ו, אשר מעוניין לשמור על גבולות העיר הלבנה. יזמים שונים מעדיפים לבנות לגובה דווקא בשולי העיר ובערים הסמוכות, על מנת לשמור על המרקם הייחודי של תל אביב.

בנתניה לעומת זאת, ובפרט בשכונת עיר ימים, הבנייה נעשית לגובה רב וישנן פחות הגבלות על הבנייה לגובה. רכישת דירות במגדלים גבוהים נתפסת על ידי תושבי נתניה והסביבה כהעדפה יוקרתית, מה שמעודד בניית פרויקטים נוספים באיזור. לאחרונה, יצאו המגדלים הגבוהים מגבולות שכונת עיר ימים והתרחבו לאיזורים נוספים, כשהבולט מביניהם הוא איזור קו החוף, נט 600, לאחרונה אזור זה מתפתח ויותר ויותר משפחות מעוניינות לקנות דירות גם בפרוייקטים היוקרתיים שנמצאים שם.