מחנה עולים נתניה הצלם  מתוך ארכיון הרווארד הולכים בעקבות ההיסטוריה בנתניה מחנה עולים נתניה הצלם מתוך ארכיון הרווארד

פרויקט חדש בנתניה - "שביל המעברות" יספר את סיפורן של המעברות ואת סיפור הקמתם של מחנות העולים בנתניה. סגן ראש העיר  אלי דלל שאימץ את המיזם "אני מבקש להודות לבני אשר על פועלו ועל שהביא סוגיה חשובה זו של שימור נושא המעברות"

מחנה עולים נתניה הצלם מתוך ארכיון הרווארד

המיזם כולל הקמת נקודות הנצחה במיקומים שפעלו בהם מעברות בנתניה, כאשר נקודות ההנצחה יכללו שילוט ובו סיפור קצר על המעברה שפעלה במקום וסביבו פיתוח שטח הכולל 2-3 ספסלים ורחבה קטנה. אל נקודות ההנצחה יובאו מבקרים, תלמידים, חיילים ותיירים ללמוד על סיפור המקום.
זהו מיזם ארצי שמוביל בני אשר, שהקים בשנת 2017 עמותה למורשת מעברות: "מעקירה לתקומה" במטרה להנציח פרק מופלא בבניית מדינת ישראל, סיפור הקמת המעברות ואנשיהן - העולים והקולטים.
"במסגרת פעולות העמותה מתבצע פרוייקט ארצי של איסוף עדויות ותיעוד, בשיתוף פעולה עם גורמים שונים בכלל זה החברה למתנ"סים ובית התפוצות במטרה לשמור על סיפור המעברות שלא ייעלם מההיסטוריה ולהחזירו לאתוס הציוני" סיפר אשר והוססיף "סיפור המעברות הוא סיפור שלא ייאמן על מדינה שהכפילה תוך מספר חודשים את אוכלוסייתה. עולים עלו מכל רחבי העולם וכולם עברו את אותו מסלול, ולכל אחד הסיפור האישי שלו ושל משפחתו. הסיפורים מתומללים ומוכנסים לאתר העמותה."

היוזמה הובאה בפני הועדה לשימור אתרים, בראשותו של סגן ראש העיר, אינג.' אלי דלל שאימץ את המיזם "אני מבקש להודות לבני אשר על פועלו ועל שהביא סוגיה חשובה זו של שימור נושא המעברות בפני הוועדה לשימור אתרים. הפרוייקט הובא בפני ראש העיר, מרים פיירברג-איכר והנהלת העירייה והתקבלה הסכמה לתיקצובו ועל כך יש לברך."

מעיריית נתניה נמסר "בשלב זה, יצא אגף תכנון ועיצוב עיר במינהל ההנדסה בשיתוף עם חוה אפל, מנהלת המוזיאון לתולדות נתניה לאתר את מיקומי המעברות ואת הנקודות להצבת השלטים, כאשר מחלקת תכנון ועיצוב עיר תציע עיצוב לשלטים ולפיתוח השטח- ספסל , רחבה, שתילת עצים.
מנהלת המוזיאון ציינה כי מאות אלפי עולים הגיעו למחנה העולים באיזור קרית צאנז ועין התכלת, שם פעלו מתקני הצבא הבריטי שהועברו לעיריית נתניה ושימשו כמוסדות ציבור. היתר – היה מערך גדול של אוהלים שהתקייים לאורך שנות ה – 50. כמו כן הוקמו מחנות מעבר ושיכוני עולים בשולי העיר : בין השאר ליד מכללת נתניה, בנאות הרצל(סלע) וברמת ידין. גם בתי הכפר אום חאלד אוכלסו בעולים.
בהזדמנות זו, פונה אפל לציבור הרחב ומבקשת לשתף אותה בעדויות השונות בנושא, כדי לשמר את המורשת הערכית לדורות הבאים".