מעגל נשים מעגל נשים נתניה צילום: מעגל נשים נתניה

אני כל הזמן שומעת על מעגל נשים נתניה ואף פעם לא הבנתי מה בדיוק הן עושות. נתקלתי לראשונה באירוע שהן אירגנו ביום האהבה האחרון, מופע התרמה של מוש בן ארי וערן ברנע עבור ילדים ונוער בסיכון.

במעגל נשים נתניה מצאתי נשים אשר נותנות מעצמן לטובת הזולת ומהוות דוגמא אישית לקהילה ולמשפחתן.

עמותת מעגל נשים נתניה היא שלוחה של ארגון מעגל נשים ישראל בעיר שהיא חלק מארגון הגג של מעגל נשי עולמי המונה כ-35 מדינות.

הנסיבות שהביאו להקמת העמותה

מעגל נשים נתניה הוקם בשנת 2010 ע"י מיכל בן ראי לזכרה של הילה בכר ז"ל שהייתה חברתה הטובה ביותר. הילה בכר נרצחה ב 23.10.2008 יחד עם שני ילדיה, יובל בן השנתיים וירדן פעוטה בת חודש וחצי, ע"י בעלה. הילה היוותה עבור מיכל מקור להשראה, חברות ועזרה.

לאחר מותה של הילה, מספרת לנו מיכל "הכרתי את ארגון מעגל הנשים הארצי ותהיתי איך לא קיים מעגל נשים בנתניה. פניתי לנשיאת הארגון הארצית שהסכימה לפתוח את מעגל נשים נתניה והסכימה שהעמותה תהיה לזכרה של הילה בכר". עמותת מעגל נשים נתניה היא עמותת מעגל הנשים היחידה בארץ לזכרה של מישהי.

פעילות קהילתית - מעגל נשים נתניה

צוות נשות המעגל בפעולה

מיהן בנות מעגל נשים נתניה?

מדובר בכ- 20 בנות, נשים צעירות יחסית, כולן אמהות. הרעיון הוא נתינה תוך שת"פ עם הילדים. פעם בחודש וחצי נפגשות כל הבנות באחד הבתים ומדברות על הפרויקטים הבאים. מיכל מספרת שמעגל נשים זו משפחה שנייה וההחלטות שמתקבלות נעשות בהחלטת רב. עושים הצבעה על הדברים ומקבלים החלטה. "בסוף אנחנו עושות את הכול, כך שזה לא משנה" אומרת מיכל. כולן חברות טובות גם מעבר למעגל הנשים. "אם אני צריכה בלנדר ונהרס לי, אני ארשום בווטס אפ הקבוצתי ותוך 10 דקות יהיו לי עשרה בלנדרים בבית".

מה בדיוק הן עושות?

נשות המעגל עוזרות לתושבי נתניה ולתושבי סביבתה של נתניה, או לערים ועיירות שאין בהן מעגלי נשים. מה שמייחד מעגלי נשים הוא שהן עוזרות לכל השכבות האחרות באוכלוסיה. נוער בסיכון, חיילים בודדים, ניצולי שואה, נפגעי צוק איתן, מועדוניות ועוד.

פעילות קהילתית - מעגל נשים נתניה

הן משפצות מתנ"סים ומועדוניות, מארגנות פעילויות יומיומיות ופעילויות בחגים ומלוות משפחות באופן פרטני. מספרת אחת בנות המעגל שסיימה ללוות משפחה במשך שנה שלמה שבה דאגו לכל צרכיה השונים. 

הן עוזרות למשפחות שחיות בעוני על בסיס שבועי, בכל דבר שהן צריכות - החל מבגדים, עוגות ימי הולדת, תלושי מזון וכלה בחגיגות בנות מצווה, ציוד לילדים לגנים ובתי ספר, שיפוץ בתים ומועדוניות ועוד.

האם אתם מקבלים תמיכה כלכלית מממקור כלשהו?

"כיום אנחנו לא מקבלות תקציב מהעירייה או מכל גוף אחר ובכלל כל העזרה נעשית באמצעות תרומות ואירועי התרמה, אך אנחנו עובדות בשיתוף פעולה מלא עם העירייה בנושא רשימות נזקקים. חברי מועצת העיר תמיד מוכנים לעזור במקרים ספציפיים ולפני 3 שנים הגב' מרים פיירברג העניקה אות כבוד על תרומה לקהילה למיכל בן ראי".

נשות המעגל מתפקדות כחברה דמוקרטית, מכיוון שכולן חברות ומפרגנות אחת לשנייה, בכל שנה נבחר צוות אשר אחראי על ניהול וחלוקת הפעילות.

בימים אלו מעגל נשים נתניה עובד על 3 פרויקטים:

שותפות לארגון הגשמת משאלה 

הן מגשימות חדר חלומות לילדה שחלתה בסרטן וזו המשאלה שלה. 

חבילות מזון לחג 

מעגל נשים נתניה מספקות לכל הנזקקים, שאת פרטיהם הן מקבלות מהרווחה, חבילות מזון. הרווחה לא מספקת לכולם חבילות מזון מכיוון שאין תקציב לכולם. "מאוד קשה בחגים מכיוון שמשנה לשנה יש יותר ויותר משפחות נזקקות ועלות כל חבילת מזון 300 ₪ לאחת, כך שקיים קושי כלכלי לפני החגים". הן אורזות את חבילות המזון שהן קונות ושולחות לבתים הנזקקים. הן שולחות את הבעל, ההורים והחברים להביא את מצרכי המזון לבתים.

שיפוץ מועדונית במרכז נתניה 

נחמית פישל, אחת מנשות המעגל סיפרה על הפרויקט השלישי שהן עוסקות בו כרגע "פרויקט נוסף שאנחנו גאות בו זה עזרה בשיפוץ מועדונית במרכז נתניה על מנת שיהיה מקום ראוי ללמידה". זו מועדונית שמיועדת לנוער בסיכון, מגיעים בין 60-80 ילדים לאכול ארוחה חמה ולקבל עזרה בשעורי בית. 

איך אפשר להצטרף למעגל נשים?

אם מישהי מעוניינת להצטרף היא פונה דרך מעגל נשים נתניה. אם יש מקום ניתן להצטרף. בכל מקרה תמיד יש דברים שניתן לעזור בהם גם אם לא דרך השתתפות במעגל עצמו.

איך אפשר לתרום?

אפשר לתרום לחשבון של העמותה:

בנק לאומי סניף 681 רמת פולג. חשבון 22939/25 על שם מעגל נשים נתניה