פרוייקט עיר ללא אלימות בנתניה צילום: עיריית נתניה

נתניה, כמו ערים אחרות בישראל לקחה על עצמה את הפרויקט "עיר ללא אלימות". התוכנית מתמודדת עם אלימות בחברה הישראלית.

את התוכנית מוביל האגף לבטחון פנים בממשלת ישראל יחד עם ועדת השרים להתמודדות באלימות והקרן לידידות. בנתניה מנהלת את הפרויקט מאז שנת 2012 נגה אהרוני.

התוכנית "עיר ללא אלימות" מתמודדת עם אלימות, התנהגות אנטי חברתית, עבריינות ופשע. מטרת התוכנית לצמצם את האלימות הנוכחית, למנוע אלימות עתידית ולהגביר את תחושת הבטחון של התושבים.

פעילות קהילתית - פרוייקט עיר ללא אלימות בנתניה
מנהלת הפרויקט נגה אהרוני מציינת "נתניה מתמודדת עם הפרויקט בכל התחומים ובנוסף יש נושאים שאני כמנהלת הפרויקט יוזמת".

התוכנית מתמודדת עם אלימות בכל התחומים: אלימות בכביש, אלימות רחוב, אלימות מתבגרים, אלימות בבתי ספר, אלימות עבריינים, אלימות במשפחה, ונדליזם, עבירות איכות חיים ועוד.

לשם כך עיריית נתניה גייסה את אגף החינוך, אגף הרווחה, אגף הבריאות והמשטרה.

המודל האילתי

המודל פותח בשנת 2004 בעיר אילת ע"י ד"ר אורלי אינס בשיתוף ראש עיריית אילת. לאחר 3 שנים הופחתה האלימות והפשיעה בעיר בעשרות אחוזים. בשנת 2006 הוחלט ע"י ועדת השרים להרחיב את התוכנית "עיר ללא אלימות" לכל חלקי הארץ.

בעיר נתניה התחילה לפעול התוכנית בשנת 2007. העיר נתניה היא אחת ממאה ארבעים רשויות מקומיות בהם מופעלת התוכנית. חלק מהיוזמות של נגה אהרוני הן בין היתר "חדר 4"- חדר בבי"ח לניאדו לנפגעות תקיפה מינית, קבוצת קט רגל לנשים בחפציבה, 20 בני נוער שנפגשו יחד עם מדריך במשך 5 חודשים, בנו סירות בעצמם והשיטו אותם.

כמו כן מרכז הטניס בעיר ימים לקח על עצמו להכשיר בני נוער לגיוס וללמדם טניס. נגה אומרת שישנו פרויקט מקסים נוסף "30 בני נוער, מדריכים, או אפילו אנשים נורמטיבים מגיעים פעם בשבוע לשעתיים למשטרה ומקבלים הרצאה ואחריה התנסות חוויתית כמו סיור בתאי מעצר, שיטור עירוני, נשפני אלכוהול ועוד".

כמו כן אומרת נגה אהרוני שהוקם פרויקט מיל"ה בו בני נוער עם עבירות בגילאי 14-18 עוברים הכשרה בת 32 מפגשים הכוללים סדנאות "עיר ללא אלימות" ולאחר המפגשים הם יכולים להתגייס לצבא. במרץ 2015 נפתח הקורס השישי. עד כה הוכשרו 120 ילדים.

פרוייקט מנורות אדומות

פרויקט נוסף הוא פרויקט מנורות אדומות - סדנא למניעת אלימות לקבוצות הטרוגניות שעסקה בחציה בהרצאה בנושא אלימות ואז נוצר שיח על אלימות ובחציה השני המשתתפים יצרו פרויקט אומנות בנושא אלימות בתחום האלימות בכביש הוצבו מצלמות אבטחה, ניידות שיטור עירוני, מבצעי אכיפה ושילוב כוחות אזרחיים.

פעילות קהילתית - פרוייקט עיר ללא אלימות בנתניה

(צילום: עיריית נתניה)

בתחום החינוך העירייה הוסיפה מדריכי מוגנות, מעורבות הנהגה עירונית ותוכנית ברורה להגברת תחושת הבטחון של תלמידי בתי הספר בנתניה

בתחום אלימות מתבגרים התוכנית מפעילה תוכניות לשעות הפנאי של בני הנוער בנתניה התוכנית מופעלת במגרשי ספורט, מועדוני נוער והוספת שעות עבודה של אנשי מקצוע ושל מתנדבים עם בני נוער. בקיץ מוארים מגרשי הספורט בחשכה ומתקיימים ארועי רחוב שונים ברחבי העיר ללא תשלום

בתחום הרווחה נותן אגף הרווחה מענה לקורבנות האלימות, לתוקפים ולעדים לאלימות. התוכנית מופעלת לעזרה באלימות בבית, ברחוב במוסדות הרפואיים, בבתי הספר, בגנים ובבתי אבות.