ד"ר דרעי מכון הממוגרפיה בלניאדו המוביל באזור השרון צילום: בי"ח לניאדו

משרד הבריאות מציב את מכון הממוגרפיה בלניאדו כמכון המוביל באזור השרון. 

הדו"ח, שנערך ע"י המרכז הארצי לבקרת סרטן השד, בוחן את כלל מכוני הממוגרפיה בארץ, ומשווה בין ביצועי המכונים בהתאם ליעדים בינלאומיים לגילוי מוקדם של סרטן השד. 

דו"ח שהוכן ע"י המרכז הארצי לבקרת סרטן – התוכנית לגילוי מוקדם של סרטן השד במשרד הבריאות, מגלה נתונים מעודדים על עבודת מכון הממוגרפיה בבית החולים לניאדו. הדו"ח בוחן את כלל בדיקות הממוגרפיה שמבוצעות במכוני הממוגרפיה ברחבי הארץ ואת התאמת תוצאות הבדיקות הללו ליעדי גילוי מוקדם, יעדים שמוגדרים ברמה בינלאומית. בנוסף, הדו"ח בודק את התאמת ממצאי בדיקת הממוגרפיה לממצאים הכירורגיים שמתגלים בניתוח, אם יש בו צורך.

הנתון החשוב ביותר הוא – FALSE NEGATIVE - כלומר, מס' הבדיקות שלא העלו ממצאים מחשידים ולאחר מכן התגלה כי הסרטן אכן קיים בשד. בכל קטגוריות הדו"ח ה- FALSE NEGATIVE במכון הממוגרפיה בלניאדו, עומד על 0%.

ד"ר יוסף דרעי, מנהל מכון הממוגרפיה בלניאדו:

"שמחתי לקבל את דו"ח משרד הבריאות. נתוני הדו"ח לא הפתיעו אותי. המכון מצויד במכשור הרפואי המתקדם ביותר, בוודאי באזור הגאוגרפי בו אנו ממוקמים. בשנים האחרונות קלטנו את מכשיר הממטומיה, מכשיר המאפשר לקחת ביופסיות ברמת דיוק גבוהה מאד, למנוע ביופסיות חוזרות וכך לחסוך לנבדקות בדיקות ביופסיות ניתוחיות. בנוסף, רכשנו תוכנת אולטרסאונד בשם "אלסטרוגרפיה", שמאפשרת לחסוך את רמת הגמישות/נוקשות של הרקמה החשודה כגידול. בדיקה זו עוזרת להבחין בין גידולים שפירים לבין גידולים החשודים כסרטן".

עורכי הדו"ח מציינים כי: "שיעור הגילוי הממוגרפי של גידולים פולשניים בקרב נבדקות Screening בבדיקה חוזרת בגילאי 74-50 הינו 8.5/1000, ולפיכך הינו גבוה כמעט כפליים משיעור היעד ומעיד על יכולת איתור מצוינת של היחידה". בדיקת Screening הינה בדיקת ממוגרפיה יזומה, אותה ממליץ משרד הבריאות לבצע אחת לשנתיים לצורך גילוי מוקדם של סרטן השד.

ממצאי הדו"ח מדברים בעד עצמם – מכון הממוגרפיה בלניאדו הינו מהמובילים בארץ בתחום גילוי מוקדם של סרטן השד.

ד"ר זאב פויכטוונגר, מנהל מחלקת הדימות בלניאדו מזכיר לנשים את הוראות משרד הבריאות:

"אני קורא לנשים להגיע להיבדק, בהתאם להמלצות משרד הבריאות, אחת לשנתיים. הבדיקה מתבצעת במימון מלא של קופות החולים ואין סיבה לחשוש".

חינוך ומצויינות - מכון הממוגרפיה בלניאדו המוביל באזור השרון

(צילום: בית חולים לניאדו)