מרכז הדרכה לבטיחות בדרכים לגיל הרך נחנך בנתניה צילום: עיריית נתניה

במרץ האחרון נחנך מרכז ההדרכה לבטיחות בדרכים שמיועד לילדי גן חובה מנתניה ומהפריפריה.

מרכז ההדרכה החדש לבטיחות בדרכים מיועד לילדי גן חובה בנתניה והסביבה, משתרע על פני 2 דונם ומכיל מסלולי נסיעה ו- 20 רכבים קטנים ואופניים לקטנטנים.

בישראל פועלים כ- 19 מרכזים דומים, המרכז בנתניה יחודי מבחינת גודלו והציוד שהושקע בו וקהל היעד שלו בני הגיל הרך. המרכז מושקע מאוד ומכיל כבישים אמיתיים, רמזורים ואפילו מחסום אמיתי של רכבת שעלותו 200,000 ₪ ונועד להראות לילדים את חשיבות המחסום מכיוון שיש ילדים שקופצים ועוברים את מחסום הרכבת כשמדובר ברכבת אמיתית.

את המרכז מנהל אופיר דנינו בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה וקרימינולוגיה ותואר שני בייעוץ ארגוני, אחראי על בטיחות בדרכים בנתניה ועל מרכז ההדרכה.

חינוך ומצויינות - מרכז הדרכה לבטיחות בדרכים לגיל הרך נחנך בנתניה

(צילום: עיריית נתניה)

פעילות זה"ב לגיל הרך

ילדי גן חובה מגיעים לשלושה מפגשים חוויתיים עם למידה קצרה בכיתה והתנסות בשטח. דנינו מחייב להגיע לשלושה מפגשים מכיוון שחושב שהחומר צריך להיטמע. ישנן 2 גננות שבנו תוכנית הדרגתית ללימוד בשלושה מפגשים. הן גם נמצאות עם הילדים שמגיעים למרכז ההדרכה.

בכיתה מלמדים אותם על תמרורים, מעברי חצייה, מציגים להם בין השאר את חשיבות חגורת הבטיחות ע"י בובה שעפה כשלא שמים לה חגורה, מראים להם סרטון קצר בנושא הבטיחות בדרכים.
דנינו אומר "אני חושב שחינוך בנושא מתחיל מהגן ואם באמצעות הדרכות הצלתי 1% מהאוכלוסייה, עשיתי את שלי" לשאלתי מה עושים במרכזים אחרים בארץ ענה דנינו שיש הסברים והרצאות ללא התנסות חוויתית

מרכז ההדרכה של הגדולים

בנוסף למרכז ההדרכה החדש ישנו מרכז הדרכה ישן שגודלו 5 דונם ומיועד לילדי כיתות א'-ו'. המרכז קיים כבר 12 שנים ומגיעים בעיקר כיתות ד'-ו' להתנסות ממוצעת של פעמיים בשנה מנתניה ומהפריפריה.

עבור הילדים הגדולים יש במרכז ההדרכה 100 זוגות אופניים ולמי שמתקשה ברכיבה על אופניים יש רכבים קטנים שניתן להתאים ע"פ גובה הילד. את הילדים הגדולים מקבלות 2 מורות שנמצאות במרכז.

חינוך ומצויינות - מרכז הדרכה לבטיחות בדרכים לגיל הרך נחנך בנתניה

(צילום: עיריית נתניה)

דנינו אומר שחשוב להבין איך ללמד את הקטנים בטיחות בדרכים. לילדים מתחת לגיל 9 אין אומדן של מרחק ולכן חציית הכביש מסוכנת עבורם. הוא עשה בדיקה עם ילדים מתחת לגיל 9, שאל אותם מתי כדאי לחצות את הכביש לדעתם וראה שרצו לחצות את הכביש כאשר הרכב היה מאוד קרוב וזאת כי אומדן המרחק שלהם בגיל הזה עדיין לא מפותח. מבקש בהזמנות זו להקפיד על החוק של חציית הכביש מעל גיל 9 בלבד.

מרכז ההדרכה נמצא באזה"ת הישן בנתניה ומגיעים אליו בממוצע 20,000 ילדים בשנה מגן חובה ועד כיתה ו' בכל יום מגיעות ארבע קבוצות. שתי קבוצות של ילדי גן חובה ושתי קבוצות של ילדי א'-ו'.