בני משפחת מימוני, נחום דהאן, יונתן חייט ובני משפחת פסקו כהן | צילום: רן אליהו "לחיות או למות באנטבה" בני משפחת מימוני, נחום דהאן, יונתן חייט ובני משפחת פסקו כהן | צילום: רן אליהו

ביום חמישי התקיים במוזיאון העיר נתניה מפגש מרתק ומרגש לרגל 43 שנים למבצע אנטבה

בני משפחת מימוני, נחום דהאן, יונתן חייט ובני משפחת פסקו כהן | צילום: רן אליהו

במפגש לרגל 43 שנים למבצע אנטבה הוקרן סרטו הדוקומנטרי של אייל בורס "לחיות או למות באנטבה", החושף את סיפורם של אלה שנהרגו ולא זכו לתהילת המבצע ההרואי החקוק בלב כולנו מבצע מיוחד, במהלכו חולצו ושוחררו על ידי צה"ל נוסעי אייר פראנס שנחטפו לאנטבה בקיץ 1976. 

שמותיהם של יוני נתניהו מפקד סיירת מטכ"ל ודורה בלוך ז"ל נצרבו בתודעה הלאומית, אולם שמותיהם של ז'אן ז'אק מימוני מנתניה, פסקו כהן ואידה בורוכוביץ' ז"ל שאף הם נהרגו במהלך החילוץ, נשכחו.

חינוך ומצויינות - "לחיות או למות באנטבה"

המשנה לראש העיר אהרון אורגד, מנהלת המוזיאון ובמאי הסרט | צילום: רן אליהו

בסרט חוזר יונתן חייט, גיבור הסרט, אחיינו של ז'אן ז'אק אל הפרשה, מתחקה אחר מעשיו וגורלו של דודו במשך שבעת הימים בהם היה חטוף ועומד על נסיבות המחיר ששילמה כל המשפחה.
אייל בורס, במאי הסרט, המשמש כיום כיו"ר המועצה הישראלית לקולנוע וראש מסלול קולנוע וטלוויזיה בבית הספר לתקשורת של אוניברסיטת אריאל מספר כי לא ניסה לפרק את והמיתוס אלא להאיר את מה שנשכח מן הזיכרון הלאומי.
לרגל המאורע התכנסו מרחוק ומקרוב בני משפחת מימוני ומשפחתו של פסקו כהן. רבים מבני הערובה שנכחו באולם סיפרו כי בעת האירוע היו ילדים וכי "ז'אן ז'אק שימש לנו כגננת.." עם חיוך, עזרה ותרומה בלתי פוסקת- מילים אלו חזרו לאורך כל הערב .
מר נחום דהן, אחד החטופים שנכחו בהקרנה סיפר כי עבר חקירות ועינויים במהלך השבי באנטבה משום שהייתה לו תעודת זהות ישראלית ודרכון צרפתי. גם הוא ציין עד כמה ז'אן ז'אק סייע לו לפני ואחרי העינויים שעבר במהלך אותו שבוע.
ד"ר עידו נתניהו, אחיו של מפקד סיירת מטכ"ל ורעייתו נכחו באולם כנציגי משפחת נתניהו, כאשר ראש הממשלה שלח ברכה מצולמת לכנס וחזר על ההכרח לזכור את כולם.
בשם העירייה נשא דברים אהרון אורגד המשנה לראש העיר, הממונה על התרבות שציין בהמשך: "לזכרו של ז'אן ז'ק מימוני, פסקו כהן, אידה בורוכוביץ', דורה בלוך והגיבור יונתן נתניהו זכרם לברכה ולכבודם של הניצולים, חלקם ילדים אז שפגשתי הערב – נניף בגאווה את דגל המדינה שתדאג תמיד לאזרחיה."