הליך גישור משפחתי גישור – נפרדים בשלום על הליך גישור משפחתי (תמונת אילוסטרציה:fotolia)

לאחר התלבטויות, מריבות, כעסים ומתחים נפלה ההחלטה הגורלית – שירה ואבישי, זוג נשוי עם שני ילדים, החליטו להיפרד ממש אחרי ראש השנה האחרון.

הם חשים כי כל אחד מהם התפתח לכיוונים שונים והאהבה הרבה לילדים אינה מספיקה כדי להמשיך ולחיות ביחד בתא משפחתי אחד.

דבר אחד היה ברור לשניהם מההתחלה: הם לא הולכים לבזבז את מיטב כספם וחסכונותיהם על ניהול מערכה בבית משפט כשכל אחד מהם מצויד בעורך דין מטעמו.
הם החלו לשוחח ביניהם על חלוקת הרכוש, הסדרי הראייה של הילדים וסכום המזונות שאבישי ישלם לשירה בעבור הילדים וניסו להגיע לבד להסכמות. אך מהר מאוד הפך כל דיון לוויכוח קולני, שדה קרב של הטחות אשמה, הערות עוקצניות ומהלומות מילוליות שהותירו אותם מיואשים וכואבים.

הכל נראה אבוד, אפילו על נושא הבית לא הצליחו להסכים.  קריאות כגון: "לא יעזור לך ! אני אשאר לגור בבית הזה עם הילדים !" "הצחקת אותי ! הבית הזה יימכר. בחיים לא אסכים שתמשיכי לגור בו."

שירה ואבישי הבינו שזה הולך להיות יותר קשה ממה שחשבו: משקעי העבר והחששות מהעתיד איימו להרוס כל שריד של נכונות ושל הבנה שעוד נשארו ביניהם.
כאשר שירה נפגשה עם חברתה הטובה שגית, היא הציעה לה לפנות לתהליך גישור. בתחילה לא הבינה שירה מה המשמעות: הם כבר היו בטיפול זוגי וההחלטה להיפרד כבר גמלה בליבם. אך לאחר ששמעו וקראו קצת על התהליך, הבינו שזה יכול ממש להתאים להם ובכל מקרה, מה כבר יש להם להפסיד ?

אז מהו בעצם הליך גישור משפחתי ?

גישור הוא הליך אינטנסיבי ומהיר המתנהל באווירה נינוחה ומכובדת, המאפשרת לכל צד לקחת חלק פעיל, להביע את דעתו, רגשותיו ותחושותיו ולהיות בעצם האחראי לקבלת ההחלטות בסוגיות החשובות שעל הפרק.
לדוגמא, במקרה של שירה ואבישי סייעתי לאבישי באמצעות שיקוף ותיווך להבין מה עומד בעצם בבסיס התעקשותה של שירה להישאר לגור בבית: הבית מייצג את רצונה לשמור על יציבות בחיי הילדים ולא לגרום להם שינויים נוספים בחייהם - כמו למשל בתי ספר, גנים וחברים חדשים. מעבר לשינוי המשפחתי היא רוצה לשמור על יציבות רבה ככל האפשר.

הכותבת: עדי בורכוביץ'-שחר עורכת דין ומגשרת. למידע נוסף לחצו כאן