רופאה מנתניה חשודה בהנפקה וסחר ברישיונות לקנאביס אילוסטרציה | fotolia 

יחידת הסייבר בלהב 433 עיכבה לחקירה רופאה מנתניה ובהמשך למעצרם של רופאים בכירים וחשודים נוספים בחשד להנפקה וסחר ברישיונות לשימוש בקנאביס רפואי שלא כדין, ללא צורך רפואי, לכל המרבה במחיר. שווי העבירות מוערך עד כה בעשרות מיליוני ש"ח 

הבוקר (שני) שוטרי יחידת הסייבר בלהב 433 עיכבו לחקירה חשודה, רופאה מנתניה החשודה כי המליצה על מתן רישיונות לשימוש בקנאביס שלא כדין וללא צורך רפואי. עיכובה לחקירה של הרופאה הוא בהמשך למעצרם לפני למעלה מחודש, של רופאים בכירים וחשודים נוספים בגין קבלת שוחד ומכירה שלא כדין של רישיונות לקנאביס רפואי לכל דורש, דרך ערוצים מקוונים, וביניהם בטלגרם.

החקירה הסמויה התנהלה בשנה האחרונה ביחידת הסייבר הארצית של להב 433 ביחד עם מחלקי פשיעה מקוונת של מחוזות מרכז וצפון, רשות המיסים ובליווי מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה. בין היתר, חשודים הרופאים והמעורבים הנוספים, בביצוע עבירות של לקיחת ומתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, סחר ואספקת סמים, תיווך לסחר בסמים, זיוף בנסיבות מחמירות, עבירות לפי פקודת מס הכנסה וחוק מע"מ, עבירות לפי חוק איסור הלבנת הון ועבירות לפי פקודת הרופאים. לפני למעלה מחודש הפכה החקירה לגלויה עם מעצרם כאמור של החשודים וכעת, עם התפתחות בחקירה, הבוקר עוכבה רופאה נוספת והיא מובאת בשעה זו לחקירה במשרדי היחידה, בסיומה ובהתאם לממצאיה תובא לדיון בהארכת מעצרה בבימ"ש השלום בראשל"צ.

מהחקירה המסועפת והמורכבת עולה כי חלק מהחשודים פרסמו באמצעות רשת האינטרנט וערוצי טלגרם, שירות למכירת רישיונות קנאביס רפואי, שהגיעו ללקוחותיהם תוך 24 שעות וללא כל צורך בעבר רפואי. עבור רכישת הרישיון שילמו הלקוחות אלפי ש"ח וכן שילמו בנוסף עבור חידושי הרישיון והגדלת המינונים. הרישיון היה נשלח ללקוח בסוף התהליך ונחזה כרישיון אותנטי החתום בידי רופאים המוסמכים לאשר אותו מטעם היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות.

חקירת היחידה הארצית לסייבר של להב 433 חשפה רשת של רופאים, שהמליצו על קבלת רישיונות קנאביס, רופאים שהוסמכו ע"י משרד הבריאות לאשר הנפקת רישיונות וכן מעורבים נוספים שתיווכו בינם לבין הלקוחות שביקשו לקבל רישיון לקנאביס ללא כל סיבה רפואית.

היקף העבירות של "תעשיית" הנפקת הרישיונות מוערך בשווי של עשרות מיליוני ש"ח.

עוד חשפה היחידה את החברה אשר סיפקה להתארגנות העבריינית מעטפת שירותים, בהתחזותה לחברה לגיטימית העוסקת במיצוי זכויות בתחום הקנאביס הרפואי. החברה סייעה לרוכשי הרישיונות בהמצאת "סיפור כיסוי", ששימש כתירוץ להמלצה על שימוש בקנאביס, הדרכה כיצד להציג את סיפור הכיסוי, עזרה בקבלת מסמכים רפואיים וחיבור לרופאים ה"ממליצים" וה"מאשרים" אשר להם שילמה החברה עבור כל רישיון שאושר.

במסגרת החקירה אף עלה, כי במספר מקרים סוחרי סמים ניצלו את האישורים שהתקבלו מהרופאים החשודים, בכדי לסחור בקנביס למטרות רווח.

החקירה נמשכת. צפויים מעצרים נוספים.